اگر با ماینرها و دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال آشنایی داشته باشید، اهمیت مانیتورینگ ماینر را می‌دانید. این دستگاه‌ها با توجه به حجم زیاد پردازشی که انجام می‌دهند، نیاز به مانیتورینگ یا مراقبت دائمی دارند. مطمئنا دوست ندارید هزینه‌هایی که برای خرید دستگاه ماینر انجام داده‌اید و هزینه‌هایی که بابت پول برق و تهویه و… پرداخت می‌کنید به خاطر نقص فنی دستگاه، هدر برود. 

پروسه‌ی استخراج ارز دیجیتال یک پروسه‌ی مداوم است و نباید مشکل سخت‌افزاری یا خطای نرم‌افزاری مانع این موضوع شود که استخراج ادامه پیدا کند. با توجه به حجم پردازش، صدا، دما و مصرف برق بالایی که ماینرها دارند باید همیشه تحت نظر باشند تا از عملکرد درستشان مطمعن باشیم و خرابی آن ها به حداقل برسد.

قبل از اینکه به توضیح راهکارهایی که لوتوس‌بیت در اختیارتان قرار می‌دهد برسیم، ابتدا با هم مرور می‌کنیم که مانیتورینگ دقیقا چیست و چه اطلاعاتی را در اختیارتان قرار می‌دهند.

مانیتورینگ ماینر چیست؟

برای اینکه از درست کار کردن ماینرها مطمئن شوید، نیاز دارید دائما اطلاعات مختلف دستگاه‌ها را زیر نظر داشته باشید؛ برای دسترسی داشتن به این داده‌ها دو راه دارید: اول اینکه همیشه در فارم حضور داشته باشید و تک‌تک دستگاه‌ها را بررسی کنید. دوم اینکه از یک سیستم مانیتورینگ استفاده کنید.

با پیاده‌سازی سیستم مانیتورینگ در فارم، به تمامی داده‌های مورد نیاز دسترسی پیدا می‌کنید و از این طریق می‌توانید به بررسی دائمی تمامی پارامترهای عملکردی و عیب‌یابی دستگاه‌هایتان بپردازید؛ اطلاعاتی مثل هش‌ریت، دما، دور فن، Kernel log، سنسورهای محیطی و..… داده‌هایی هستند که از طریق مانیتورینگ به آن‌ها دسترسی خواهید داشت. علاوه بر این، سیستم مانیتورینگ امکان تغییر استخر، ریبوت، آپگرید و دانگرید ماینرها را نیز فراهم می‌کنند. 

بسیاری از افراد سعی می‌کنند از طریق نرم‌افزار AnyDesk به مانیتورینگ فارم بپردازند. یکی از محدودیتهایی که AnyDesk دارد این است که برای استفاده از آن به یک کامپیوتر جداگانه در فارم نیاز دارید. با توجه به اینکه این ابزار برای مانیتورینگ فارم طراحی نشده است، امکاناتی که در اختیارتان قرار میدهد بسیار محدود است. رابط کاربری نرم افزار AnyDesk روی موبایل ضعیف است و محدودیتهای قابل توجهی دارد. همچنین قرار دادن کامپیوتر در فارم می‌تواند امنیت فارم را با مشکل جدی مواجه کند.

حالا راهکار مجموعه‌ی ما برای مانیتورینگ چیست؟ راهکار ما اپلیکیشن اختصاصی مانیتورینگ لوتوس‌بیت است که روی سیستم عامل های مختلفی مثل اندروید، iOS و ویندوز قابل استفاده است. این اپلیکیشن اطلاعات هر یک از ماینرها را در اختیارتان میگذارد و همچنین اجازه میدهد عملکرد کلی فارم را زیر نظر داشته باشید.